Matias Costa TULNUKA NAHK galeriis Positiiv 19.03.-7.04.2024

Matias Costa isikunäitus “Tulnuka nahk” galeriis Positiiv (19.03.-7.04.24) on valminud koostöös Hispaania Suursaatkonnaga Eestis. Narva Kunstiresidentuuris valminud seeria on oluline peatükk fotograafi suuremast, Euroopa lähiajaloos toimunud muutusi kaardistavast projektist. 

PROGRAMM

4.04.24 Matias Costa avatud loeng Eesti Kunstiakadeemias, ruumis A-302 kell 18-19.30. Vt lisa ja registreeri siin

5.04.24 Kohtumine fotograafiga toimub näituse viimastel päevadel kell 16-19 galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn).

6.04.24 Tallinn Music Week traditsiooniline galeriide tuur. Galeriisse Positiiv jõuab kunstibuss kell 14.40. Hea võimalus fotograafiga suhelda, kõik on oodatud! Näitus “Tulnuka nahk” on osa linnafestivali Tallinn Music Week 2024 kunstiprogrammist. Vt lisa tmw.ee/et/kunst

Madridis elav ja töötav Matias Costa on dokumentaalfotograaf, kelle fotoseeriad on uurimused  ühiskonna piirialadele jäänud või ununenud kogukondade toimimisest. Costa pole neutraalne vaatleja. Teemad, mille vastu ta huvi tunneb, on välja kasvanud ja läbi tunnetatud tema enda eluloo keerdkäikudest ja mällu salvestunud valupunktidest. Inimelu argised hetked leiavad tihti aset keskkondades, millega elanikud peavad leppima kui paratamatusega. On need siis nõukogude ajal ehitatud paneelmajadest linnad, nagu Narva, või Gran Canaria saarel Las Palmase sadamas ajaloo lõksu jäänud endisele Nõukogude Liidule kuulunud laevade meremehed, kes mitukümmend aastat on pidanud ootama olukorra lahendust (Matias Costa. Cargo 2008‒2017).

Matias Costa on enda loomingu tekkemehhanisme kirjeldanud järgmiselt: “Olen pärit dokumentaalfotograafia traditsioonist, kuid minu ainus kinnisidee on alati olnud rääkida endast, et mõista, mis minuga toimub. Alustan oma fotoseeriaid alati küsimusega: milliste sügavamate probleemidega on hetkel aktuaalsena tajutav sündmus seotud? Vastusena küsimusele ja käesoleva sündmuse tagajärjel, hakkab tähtsust omandama mõni eelnev episood, mille oleme kahe silma vahele jätnud või pole osanud sellele piisavat tähtsust omistada, ühendades ajaliselt eraldatud sündmused. Nende ajahüpete tegemine, nagu psühhoanalüütilises teraapias, on minu töömeetod ja viis mõista, mis minu sees toimub ja millised võivad olla selle seosed välismaailmaga.”

Fotograafi sõnul on tema maailma vaatamise viis tihedalt seotud tema elulooga. Ta on sündinud Buenos Aireses Ida-Euroopast, Itaaliast ja Hispaaniast pärit peres, mis oli lõhestatud üle saja aasta kestnud rändest. Nelja-aastaselt sai Matiasest Hispaania pagulane. Matias Costa: “Teemad, mille juurde ikka ja jälle tagasi pöördun, on sündinud territooriumist, identiteedist ja mälust võõrandumisest. Usun, et kultuurilisel kuuluvusel on palju pistmist sellega, millest meil puudu jääb, mida otsime, seda kunagi leidmata. See eluline otsing sarnaneb minu fotograafias toimuvaga, kus kõige tähtsam on asi, mida ei näe, mis jääb pildil peitu.”

Matias Costa (1973) on osalenud arvukatel isiku- ja grupinäitustel Hispaanias, Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal ja paljudes teistes riikides. Matias Costa on hinnatud dokumentaalfotograaf, ta on saanud arvukalt preemiaid rahvusvahelistelt fotokonkurssidelt, näiteks World Press Photo 2003 esimene koht (Teadus ja tehnoloogia), World Press Photo 2001 esimene koht (Inimene uudistes). Tema loomingut leiab erinevates fotoraamatutes ja -kogumikes ning eri riikide kunsti- ja fotomuuseumites.

Näitus on avatud 19.03-5.04.24 tööpäevadel kell 12-18, TMW nädalavahetusel 6.-7.04.24 kell 12-16.

Lisainfo: Galerist Kristel Schwede, tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee

MEEDIA

Peeter Sauter. Buenosaireslane leiab Narvast koduse atmosfääri. Eesti Rahvusringhäälingu kultuuriportaal, https://kultuur.err.ee/1609304250/arvustus-buenosaireslane-leiab-narvast-koduse-atmosfaari, 06.04.2024