Fotomuuseum 40 ja Positiiv 10 kohtumisõhtute sari 24.09.-10.12.2020
Fotomuuseum ja Eesti ainuke fotokunsti ajakiri Positiiv korraldavad oma ümmarguste sünnipäevade märgiks ühise kohtumisõhtute sarja fotokunstnikega, kes kasutavad oma loomingu ühe väljendusviisina portreežanri. Fotomuuseumil täitus sel suvel 40 aastat, Positiivil aga sügisel 10.
Fotomuuseumi 2020 teema-aastaks on portreefoto. Ootame fotohuvilisi muuseumisse (Raekoja 4/6 Tallinn) kohtuma ajakirja veergudel esinenud portreefotograafidega silmast silma. Fotokunstnikest astuvad koostööprojekti raames üles Kaupo Kikkas, Vivian Ainsalu, Meeli Laidvee, Karolin Kruuse, Silvia Pärmann, Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna.
Õhtuid juhivaid portreefotokunstnik Annika Haas Fotomuuseumist ja ajakirja Positiiv väljaandja ja peatoimetaja Kristel Schwede.
Annika Haas: “Ühine fotosügis näitab portreefotot kui žanri oma mitmekesisuses, tutvustab erinevaid võimalikke lähenemisviise ja tehnikaid, loomingulist suhestumist modelliga ning loob võimaluse vahetuks kontaktiks fotograafidega.
Kristel Schwede: “Minu jaoks on meeldiv üllatus, et Positiiv on juba 10 aastat Eesti meediaväljal tegutsenud. Loodan, et koostöö Fotomuuseumiga pakub elamusi kõigile fotohuvilistele. Nüüd on hea võimalus tuua erinäolised fotograafid ajakirjaveergudelt kohtuma publikuga.“
Kohtumisõhtute ajakava:
24.09.2020 kl 18.00 – 20.00 Kaupo Kikkas
22.10.2020 kl 18.00 – 20.00 Meeli Laidvee ja Vivian Ainsalu
12.11.2020 kl 18.00 – 20.00 Karolin Kruuse ja Heikki Leis
10.12.2020 kl 18.00 – 20.00 Iris Kivisalu ja Anna Kõuhkna
Kaupo Kikkas on enim tunnustust pälvinud nii Eesti kui muu maailma kultuuritegelaste portreefotodega, mille seas on nii emotsionaalseid hetke-, kui ka hoolikalt komponeeritud stuudio- ja keskkonnaportreid (24.09.2020)
22. oktoober 2020
Vivian Ainsalu (klassikaline portree, fantaasia, buduaar, akt) on üks laiahaardelisemaid ja tegusemaid portretiste, kes otsib pidevalt uusi suundi ja liigub kindlameelselt valitud teel edasi. On Positiivi kauaaegne koostööpartner inspiratsioonilugude kirjutamisel alates 2012. aastast.
Meeli Laidvee (sotsiaalkriitilised portreelavastused, klassikalised portreed)
on loominguliselt julge natuur, kes ei karda oma fotoprojektides lähemalt uurida sotsiaalseid nähtusi ja halle alasid, mis on ühiskonnas stigmatiseeritud: pereelus allasurutud naised (“Valge naine”), meeste keskeakriis (“Haagitud valik”), ähmaseks muutunud soopiirid.
12. november 2020
Karolin Kruuse (sotsiaalkriitilised portreelavastused) teostuselt klassikalised portreed toovad vaatajani erinevad sotsiaalkriitilised ja psühholoogilised teemad: Seeria “Purustatud uksed” annab sissevaate Palestiinas Balata pagulaslaagris elavate neljanda generatsiooni pagulaste (koolilaste) hingellu. Portreteeritavad projektist “Üle piiri” maailma eri riikidest jagavad oma hirmusid. “Naine” uurib soome-ugri naiste kombeid.
Heikki Leisi (portreelavastused) uusi seeriaid on alati põnev oodata. Kunstniku hea ajastu tunnetus ja filosoofiline meelelaad, mis põimub muretu mängulustiga, toob tema töödes esile võimalusterohked tõlgenduskihid. Heikki Leis tunneb end mugavalt nii dokumentalistikas kui ka sürreaalsetes lavastustes. Ta on ühendanud foto ajaloo ja nüüdisaja seerias “Tõejärgne ajastu”, kus on kasutanud klaasnegatiive. Tema portreede seeriad teevad tuju heaks, kuid jätavad midagi ka hinge kripeldama.
10. detsember 2020
Anna Kõuhkna (dünaamilised portreed noortest eneseotsingutel naistest)
on põnev nüüdiskunstnik, kes jäädvustab portreeritavate naiste elu filosoofilisel, mängulisel ja sisekaemuslikul viisil. Ta ei suuna modelle, vaid laseb neile loomupärases tegevuses olla ja kogub siis kaamerga kokku dünaamilised hetked.
Iris Kivisalu (argiportreed, lavastused, akt) alustas ja jätkab siiani tundliku ja poeetilise argiportretistina, kuid on aastate jooksul arenenud lisaks põnevaks portreede (“Porcelain China”) ja aktiseeriate (“Mees nimega Matias”) lavastajaks.
Sissepääs: 5 EUR täispilet; sooduspilet õpilastele, õpetajatele ja pensionäridele 3 EUR. Pilet sisaldab ka pääsu Fotomuuseumi näitustele samal õhtul.
Kohtumisõhtuid toetab Eesti Kultuurkapital.
Registreerimine kohtumisõhtule: https://linnamuuseum.ee/cat-fotomuuseum/fotomuuseum-40-ja-positiiv-10-kohtumisohtute-sari/