“Elust kinnipüütud. Foto Parikas”. Kuraatorid Kristel Schwede, Betty Ester-Väljaots. Näitus galeriis Positiiv 8.-28.02.17

Kolmapäeval, 8. veebruaril kell 18.00 avatakse galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) näitus “Elust kinnipüütud. Foto Parikas”, mis tutvustab vähetuntud kaadreid Kose-Lükati vabaõhukooli esimesest tegutsemisaastast 1938. a suvel. Klaasnegatiivid on pärit Ajaloomuuseumi Parikaste kogust.

Vennad Johannes-Georg Parikas (1880 – 1958) ja Peeter Parikas (1889 – 1972) olid Eesti fotograafid, kes tegutsesid 20. sajandi algupooles. Parikased on jätnud Eesti fotoajalukku olulise jälje: nad aitasid luua Eesti esimest kutseliste fotograafide ühingut, jäädvustasid ja kogusid järjekindlalt fotodena Eesti kultuurilugu, andsid välja erinevaid fotograafiaalaseid õpperaamatuid.

Kuraator Betty Ester-Väljaots: „Kuigi olen kümme aastat (küll pausidega) Parikaste fotopärandiga tegelenud, leidub ikka midagi uut ja see on nii põnev. Miks just Parikased? Nad on meie fotograafia Tammsaare või vennad Rauad. Lihtsalt fotoajalugu ja fotograafid on jäänud meie kultuuriloos tihti varju. Üheks põhjuseks on kindlasti, et lugemine ja piltide vaatamine on lihtsamalt kättesaadavamad kui fotod, mis on enamasti mäluasutuste hoidlates.“

Kuraator Kristel Schwede: „Parikaste fotolooming on näituseteemade valimiseks tohutu. Vaatasin läbi erinevate muuseumide digiteeritud kogud ja leidsin Ajaloomuuseumist täiusliku seeria Kose-Lükati vabaõhukooli argipäevast. Näitusel olevad fotod viivad vaataja esimese Eesti Vabariigi lõpuaastate olustikku. Klassikalistel kompositsioonireeglitel ülesehitatud kaadrid võimendavad piltidel jäädvustatud lugusid vabaõhukooli õpilaste igapäevaelust suvises keskkonnas: õues mängimas, klassiruumis õppimas või köögitoimkonnas askeldamas.“

Vabaõhukooli rajamise idee tekkis Eestis 1930. aastatel. Eeskujuks võeti Lääne-Euroopa maad, kus vabaõhukasvatuse põhimõtted olid juba laiemalt levinud. Idee algatajaks oli riigivanem Konstantin Päts. Kooli ehitamiseks kuulutati välja ideekavandite võistlus, mille võitis Pariisis elav Eesti naisarhitekt pr. Paula Delachier-Ilves. Kool avati pidulikult 1938 ja nimetati K. Pätsi nimeliseks Eesti Punase Risti Vabaõhukool-Puhkekoduks. Kool sai tegutseda ainult kaks aastat, sõja puhkedes 1941 võeti hooned kasutusse sõjaväehaiglana. 1. septembril 1948. aastal alustati hoones taas õppetööd, kooli uueks nimeks sai Kose-Lükati Sanatoorne Metsakool.

Näitus on pühendatud juubeliaastale Eesti Vabariik 100 ning laste- ja noorte kultuuriaastale 2017.

Näitus on avatud galeriis Positiiv (Roo 21a Tallinn) 8.-28. veebruar 2017, E-R kell 12-18. Muul ajal kokkuleppel (tel 5809 3140, kristel@positiiv.ee)